User avatar Paweł Korczak

Busko-Zdrój- Polska Stolica Zdrowia. To Uzdrowisko,  gdzie oprócz ciała uleczycie skołatane nerwy, a Wasze dzieci spędzą czas pełen atrakcji. Busko-Zdrój to nowoczesny kurort dla całej rodziny.

Łazienki „Marconi” i park zdrojowy

Busko-Zdrój ma tradycje sięgające XII wieku. Od setek lat ludzie przyjeżdżają tu leczyć schorzenia narządu ruchu( bóle pleców, mięśni, stawów), schorzenia neurologiczne i dermatologiczne. Głównym surowcem leczniczym i skarbem tych ziem są pokłady wody siarczkowej, w tym pierwsza w Polsce termalna woda siarczkowa.

Baseny termalno-mineralne Terma „Słowacki”

Miejsce to zmieniało się przez lata. Dzięki rewitalizacji rynku, alei Mickieiwcza i parku zdrojowego, a także budowie monumentalnej tężni (niedługo oddanie do użytku) miasto zmieniło się w przepiękny kurort. Powstały nowoczesne hotele z centrum rehabilitacji i SPA: Sanatorium „Słowacki”, Hotel „Bristol”, Hotel „Słoneczny Zdrój” i inne. Od niedawna Busko ma własne  Baseny Termalno-Mineralne z centrum rehabilitacji  – Terma „Słowacki” Resort Medical SPA.

Tężnia solankowa

Aleja Mickiewicza

Oprócz spacerów po parkach możemy skorzystać ze ścieżek pieszych i rowerowych, lub jazdy konnej w pobliskiej stadninie. Co roku w Busku odbywają się międzynarodowe festiwale na które zjeżdżają goście z całego świata. Cieszący się ogólnopolską sławą Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, oraz Lato z Chopinem- największy i najbardziej prestiżowy festiwal pianistyczny w regionie Świętokrzyskim.

Lato z Chopinem

Dla miłośników historii polecam  buskie łazienki– Sanatorium Marconi z 1836 roku. Na uwagę zasługuje zabytkowa ulica 1-go Maja z odrestaurowanymi willami z okresu międzywojennego, a także kościółek Św. Leonarda – Drewniana świątynia cmentarna wybudowana w 1699, w miejscu istniejącego tam wcześniej kościoła. W odległości zaledwie 14 km od Buska jest położona Wiślica-jeden z najstarszych grodów Wiślan, według legendy jej założyciel książę Wiślimir wraz ze swoim otoczeniem miał tu przyjąć w 880 roku. Największą atrakcją miasta jest gotycki kościół kolegiacki ufundowany przez Kazimierza Wielkiego. Obok kolegiaty warto zobaczyć Dom Długosz, oraz pawilon z misą chrzcielną  i fundamentami wczesnoromańskiego kościoła. W regionie warto też zobaczyć  Muzeum Wsi Kieleckiej – Park Etnograficzny w Tokarni.

 Dziecięca Kraina Quadów (9km od Buska)

            Najmłodszym polecam  Baseny Termalno-mineralne w Termie „ Słowacki”, a także wycieczkę do pobliskiego Pacanowa z Europejskim Centrum Bajki im. Koziołka Matołka. Mali miłośnicy zwierząt mogą odwiedzić ZOO Leśne Zacisze-  100 gatunków zwierząt z 6 kontynentów. Tuż koło Buska mamy pełną atrakcji Dziecięcą Krainę Quadów. Miło spędzony czas dla całej rodzinki.


Podziel się ze znajomymi:

O autorze

Generic placeholder image

Lorem ipsum dolor, sit amet consectetur adipisicing elit. Perspiciatis molestiae delectus nulla porro voluptatem fugiat quod amet aspernatur iusto! Minus debitis quos molestias voluptatibus et vero corrupti cupiditate odit dolores.


Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *